Чим запам’ятався груповий етап ЧС-2022

Завершився груповий етап чемпіонату світу у Катарі. Розповідаємо про головні події, нові тренди та виступи команд.

Протести збірних

Чемпіонат світу у Катарі ще до свого початку супроводжувався скандалами. Проблеми з правами та безпекою іноземних робітників, які працювали над будівництвом стадіонів. Утиски прав жінок та ЛГБТ-спільноти. Махінації при здобутті права проведення турніру. Усе це та багато іншого псує враження від футбольного свята.

Багато європейських збірних планували виступати на турнірі з капітанською пов’язкою зі словами “Love One”, яка символізує боротьбу з дискримінацією. ФІФА заборонила такий жест під страхом жовтої картки капітану з такою пов’язкою одразу після стартового свистка.

“Мені потрібно бути дуже обережним зі словами, але це абсолютно безглуздо, що носіння цієї пов’язки може призвести до жовтої картки, особливо коли я вже одягав її на матч Лізі націй”, – сказав капітан збірної Данії Сімон К’єр.

Через таку політику ФІФА збірна Німеччини перед першим матчем на чемпіонаті світу проти Японії влаштувала “німий протест”. Усі футболісти затулили рота руками, демонструючи дії ФІФА.

А президент Федерації футболу Данії Єспер Меллер взагалі заговорив про можливість вийти з ФІФА: “Це рішення прийнято не зараз. Нам все було зрозуміло протягом довгого часу. Ми обговорюємо це у Північному регіоні з серпня. Зараз ми це переосмислили. Я припускаю, що можуть виникнути проблеми, якщо Данія піде сама. Треба подумати над питанням, як повернути довіру до ФІФА”.

Аутсайдери навчились грати проти фаворитів

Ця тенденція спостерігається вже давно, але вперше стала настільки помітною на загальносвітовому рівні. На цьому чемпіонаті світу було мінімум матчів, де фаворит не залишав шансів андердогам. Однозначно до цього списку можна віднести хіба що матч Іспанії проти Коста-Рики.

Чудово цю тенденцію демонструють поєдинки збірної Японії, адже команда Моріясу Хадзіме перемогла у матчах, де була аутсайдером, та програла Коста-Риці, проти якої вважалась фаворитом.

“Якби японцям потрібно було забити ще два – вони точно забили б нам. Це чемпіонат світу, і коли такій команді, як Японія, нічого втрачати – вона проноситься повз нас, ніби літак. Ситуація була контрольована, коли Японія вирішила закритися в обороні. Вони переграли нас за 5 хвилин. В інших відрізках ми грали добре. Вони дуже щільно закрилися в захисті”, – сказав після матчу Луїс Енріке.

Тренер збірної Іспанії правий. Граючи проти топів середні команди зазвичай діють від оборони та намагаються видавати короткі, але ударні відрізки у матчі. Від цього, можливо, страждає видовищність гри, але несподіваних результатів стає більше.

Доказом цієї думки є й той факт, що вперше з 1994 року, коли формат турніру дещо змінився, жодна з команд не завершила груповий етап з максимум очок. Навіть Бразилія, яка до цього не поступалась на групових етапах ЧС протягом 17 матчів, програла Камеруну.

Збільшення тривалості додаткового часу

Напевно те, що найбільше впадає в очі на цьому чемпіонаті світу. Якщо спочатку ми дивувались кількості доданих хвилин у поєдинках, то тепер це вже звична справа. Побачити на табло арбітра +10 після другого тайму стало нормою.

Зроуміло, що це нововведення – настанова арбітрам перед початком турніру. Можливо, так у ФІФА готуються до впровадження у футболі чистого часу, розмови про який йдуть вже давно. Але додавати 10 хвилин до матчу Англія – Іран, рахунок у якому 6:1, нагадує знущання над командою, яка поступається (хоча ми, звісно, не проти).

Проте потрібно визнати, що через таку тенденцію ми побачили цікаві розв’язки матчів, коли команди вирішували свою долю вже у компенсований час. Наприклад, вихід Кореї у плей-оф на 90+1 хвилині.

Підтримка України

Україна хоч і не вийшла на чемпіонат світу у Катарі, але декілька разів виникала у інфопросторі навколо турніру. Звісно, в першу чергу мова про італійського активіста Маріо Феррі, який вибіг на поле у матчі Португалія – Уругвай у футболці “Save Ukraine”.

Феррі не лише звертає увагу світу на війну в Україні, але й безпосередньо допомагає українцям. У квітні Маріо відвідав Київ, куди привіз у подарунок карету швидкої допомоги, а також допоміг виїхати у Польщу дитині, яка залишилась без батьків.

Інший герой цього пункту – голкіпер збірної Польщі Войцех Щенсний. Після перемоги над Саудівською Аравією воротар завершив інтерв’ю з українським журналістом Суспільного словами “Слава Україні!”. Україна – не чужа для Щенсного, його дружина родом з Вінниці. І як говорить голкіпер, в жилах його сина тече українська кров.

Груповий етап чемпіонату світу подарував ще чимало яскравих моментів. Таких як чудовий гол Рішарлісона, дружелюбна червона картка для Абубакара чи сльози Левандовського після дебютного голу на ЧС. Сподіваємось, що у плей-оф ми побачимо не менше цікавого.