Англія – Україна: аналіз, цифри, коментарі

Аналіз гри Англія - Україна

Збірна України невдало дебютувала у відборі на Євро-2024, програвши Англії (0:2). Розбираємо детально причини поразки  команди Руслана Ротаня.

Склади команд на матч Англія – Україна

Стартові склади виявились доволі передбачуваними, за виключенням однієї-двох позицій. Тренер збірної України вирішив не ставити на правий фланг атаки Циганкова, який перебуває в чудовій формі, а пересунути туди Маліновського. Місце Руслана в центрі поля зайняв Георгій Судаков.

За рахунок цих перестановок Руслань Ротань відмовився від гри в ширину заради контроля в центрі поля. Про це після матчу сказав і сам Судаков: “Ми хотіли контролювати м’яч, наскільки це було можливо. Зрозуміло, що треба було грати на наших сильних якостях, а це саме гра з м’ячем. Десь не виходило, але ми виклалися на сто відсотків”.

Саутгейт зробив три заміни у порівнянні з матчем проти Італії. Замість чистого опорника Філліпса в центрі поля вийшов більш збалансований Хендерсон, а Гріліша замінив Меддісон. Ну а Чілвелл змушений був грати замість Шоу, який отримав червону картку.

Хід поєдинку

Ідея Ротаня в цьому матчі була простою і зрозумілою – спробувати взяти м’яч під контроль за рахунок великої кількості гравців в центрі і видавлювати англійців на фланги під час їхніх атак.

Але ця система мала дві проблеми. По-перше, креативні гравці скупчувались дуже близько один до одного (5-7 метрів) на своїй половині поля і їхні перепасовки навіть у теорії не могли призвести до просування вперед. За такої гри про Мудрика і Яремчука взагалі забули. Цей дует найбільше залежить від передач партнерів, а цих передач не було взагалі. Саме тому вони удвох стали з відривом найгіршими за кількістю дотиків до м’яча.

Друга проблема – відсутність розуміння, що робити після того, як витіснив суперника на фланг. Очевидно, англійці почали подавати з флангів на лінію воротарського майданчика і Кейн раз за разом опинявся на вбивчій позиції. Двічі він нас пробачив, а з третьої спроби вдало підставив ногу (на відміну від Караваєва) і відкрив рахунок.

За кілька хвилин Сака, який в попередньому епізоді подавав на Кейна, хитнув захисника і вирішив пробити сам. І от замість слизьких 0:0 команди пішли на перерву за рахунку 2:0 на користь Англії. Англії, яка не вмикалася навіть на 70% своєї потужності.

Після перерви збірна України спробувала пограти більш активно. Стало більше руху, хоч якогось просування вперед, але не моментів. Команда показала обриси того футболу, який хотів би бачити тренер і вболівальники, та це був якийсь “футбол у вакуумі” – без небезпечних моментів і ударів взагалі. Навіть потрійна заміна і перехід Зінченка на позицію правого захисника не додали гостроти “жовто-блакитним”.

Англія, тим часом, спокійно вбивала час і намагалась використовувати обрізки українців. Типова гра “трьох левів” під керівництвом Саутгейта.

Головні цифри

0 – Саме стільки ударів в площину нанесла збірна України.

0,14 – На такий xG награли “жовто-сині” у матчі з Англією.

1 – Олександр Сваток на “Вемблі” зіграв свій перший матч у складі збірної України. Капітан “Дніпра-1” трохи переживав на перших хвилинах, але загалом провів непоганий поєдинок. На його рахунку 3 виграних верхових єдиноборства – найбільше серед гравців обох команд.

3 – Харрі Кейн забив свій третій м’яч у ворота українців. Більше тільки у вірменина Артура Петросяна (5).

4 – Стільки дотиків до м’яча зробили українці у штрафному майданчику Пікфорда.

10 – Віталій Буяльський провів всього десятий матч за збірну. У нього досі немає результативних дій у жовто-синій футболці.

49% – Майже половина атак англійців були організовані по правому флангу (де Мудрик не встигав допомагати Миколенку). Саме звідти прийшли обидва голи.

300 – Збірна України провела трьохсотий матч у своїй історії.\

933 – Євген Коноплянка не виходив на поле у складі збірної 933 дні. Руслан Ротань викликав півзахисника, який не найкращим чином грає у Польщі, просто щоб той закінчив кар’єру в національній команді на “Вемблі”.

83 947 – Матч на “Вемблі” став найвідвідуванішим поєдинком збірної України за останні 14 років (і п’ятим в історії).

Післяматчеві  коментарі Гарета Саутгейта і Руслана Ротаня

Гарету Саутгейту гра проти України сподобалась навіть більше ніж проти Італії:

Я дуже задоволений матчем проти України. Проти Італії ми дуже добре грали з м’ячем у першому таймі, але після перерви часто-густо втрачали його на рівному місці. Ми діяли прямолінійно. Але сьогодні все було збалансовано. Ми тиснули, і, думаю, наші півзахисники дуже впоралися із цим компонентом”.

Руслану Ротаню було набагато складніше знайти позитив, але він впорався. В.о. тренера збірної вважає, що у цієї команди ще все попереду:

“Вважаю, трохи не дотерпіли під кінець тайму. Звісно, коли пропускаєш голи у роздягальню, то вже психологічно треба по-іншому налаштовуватись. Коли йдеш у роздягальню з рахунком 0:2 на табло, коли за 2 хвилини подвоюють, це стає складним завданням. Тому що ми розуміли проти кого ми граємо.

Ми грали проти Англії, проти сильної команди. Ви бачили, що майстерність цієї команди є на дуже високому рівні. Я можу сказати, що хлопці заслуговують на більше. У нас дуже хороша команда, потрібен час. Ви бачите, що ця команда здатна на більше”.

Також Ротань відзначив уболівальників, яких прийшло близько 4 тисяч на “українські” сектори:

“Щодо підтримки, то було приємно бачити велику армію вболівальників. Хочемо подякувати нашим фанам, а також фанам збірної Англії, які також нас підтримували. Стадіон “Уемблі” – неймовірна атмосфера, не передати. Можна лише мріяти. Вважаю, що саме цей матч дасть поштовх нашій команді, щоб досягти висот”.

Не можна сказати, що матч Англія – Україна розчарував своїм результатом. Наша збірна не могла розраховувати на більше на “Вемблі”. Більше того, команда Руслана Ротаня не паркувала автобус, а намагалася грати в проактивний футбол. Але не вийшло взагалі нічого – ні в атаці, ні в обороні. Залишається сподіватись, що новий тренер налаштує гру цього непоганого набору футболістів набагато якісніше.